Kiedy praca magisterska posiada już warstwę tekstową, dokładnie wiemy co dodamy jako załączniki i tak dalej, to możemy przystępować do formatowania całości. Zwykle prace magisterskie to długie, kilkudziesięciostronicowe dokumenty, dlatego też nie warto formatować poszczególnych rozdziałów osobno, na przykład po zakończeniu ich pisania, a poczekać z tym do zakończenia pisania całej warstwy tekstowej, po to by sformatować całą pracę magisterską w jednym stylu.
Jak wiemy, prace magisterskie, wszelkiego rodzaju inne dokumenty sporządzone w edytorze tekstowym Word dzielą się na tak zwane sekcje. Każda osobna strona ma swoją sekcję, do której mogą należeć: Podziały sekcji służą do wprowadzania zmian układu lub formatowania części dokumentu. Można zmieniać następujące formaty poszczególnych sekcji:
marginesy, rozmiar lub orientacja papieru, obramowanie stron, wyrównanie w pionie tekstu na stronie, a także nagłówki, stopki, kolumny, numeracja stron, numeracja wierszy, przypisy dolne i końcowe.
Nie ma konieczności występowania wszystkich tych sekcji w jednym dokumencie, na przykład może zabraknąć marginesów lub stopki, jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli piszemy prace magisterskie to oczywiście musimy się przygotować na to, iż wszelkie wymienione sekcje będą musiały się znaleźć w naszej pracy dyplomowej. Sekcie można dowolnie zmieniać tak, aby cały dokument miał zunifikowaną daną partię strony.