Szkolenia wyposażają uczestników w nową wiedzę i przydatne umiejętności

Studia wyższe trwają w Polsce trzy lata. Wskutek implementowania reformy bolońskiej proces edukacji na poziomie wyższym podzielono na: trzyletnie studia I stopnia (kończą się przyznaniem tytułu zawodowego licencjata) oraz uzupełniające studia II stopnia (ich ukończenie oznacza otrzymanie tytułu zawodowego magistra).

To model zasadniczy, od którego istnieją wyjątki (na niektórych kierunkach, np. prawie, medycynie, nauka nadal trwa pięć lat). Oprócz tego istnieją studia inżynierskie. Trwają one 3,5-4 lata (niekiedy 4,5). Po ich ukończeniu można kontynuować naukę na studiach magisterskich.

Trzecim etapem edukacji na poziomie wyższym są studia doktoranckie (ich uczestnik ma takie same prawa jak student niższych szczebli, z wyłączeniem tych, które mają ograniczenie w postaci wieku beneficjenta, np. ulgi na przejazdy kolejowe).

Oprócz studiów wiedzę, kompetencje i umiejętności można zdobywać poprzez szkolenia. Są one organizowane przez różne podmioty. Część zajęć odbywa się odpłatnie, za inne płaci Unia Europejska. Szkolenia pozwalają podnieść kwalifikacje i ubiegać się o konkretne stanowiska pracy, podwyżkę. Dzięki szkoleniom ich uczestnicy są przygotowani do realizowania nowych zadań, z którymi nie poradziliby sobie wcześniej.

Szkolenia przydają się także studentom. Mogą oni wykorzystać zdobytą na zajęciach wiedzę do pisania pracy licencjackiej czy magisterskiej.