Prace magisterskie powstają w różny sposób. Kiedyś naturalne było, że najpierw się je pisze odręcznie, a potem przepisuje na maszynie. Ale czy obecnie ktoś jeszcze tak pisze?
Ręczne pisanie może mieć zastosowanie na bardzo wstępnym etapie pisania pracy magisterskiej, kiedy powstaje jej zamysł. Wtedy można rozplanować ją na kartce papieru i zrobić pierwsze notatki, ale w późniejszym okresie odręczne pisanie i późniejsze przepisywanie wydaje się dużą stratą czasu.
Obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do komputerów i to nie tylko stacjonarnych, ale także laptopów. Warto więc z nich skorzystać, tym bardziej że możliwość korzystania z edytora tekstu Word naprawdę zmieniała sposób, w jaki pisze się dziś prace magisterskie i wszelkie inne prace dyplomowe.
Przed pisaniem pracy magisterskiej warto zapoznać się z tym, co umożliwia Word, a więc z tym, że jeśli zastosujemy odpowiedni sposób wstawiania tytułów rozdziałów czy podpisów pod tabelami i wykresami, to potem możemy utworzyć ich automatyczny spis, który w dodatku będziemy mogli bez trudu aktualizować.
Jeśli jeszcze nie nauczyliśmy się bezwzrokowego pisania na klawiaturze, to na potrzeby pisania pracy magisterskiej z pewnością warto przynajmniej poćwiczyć. Można to zrobić korzystając ze specjalnych programów, które pozwolą na stopniowe wyćwiczenie rąk. Udoskonalenie techniki bezwzrokowego pisania z pewnością poprawi naszą koncentrację na treści dzięki temu, że nie będziemy poszukiwać klawiszy na klawiaturze, tylko nasze palce będą wyszukiwać je automatycznie.