Zasady pisania prac licencjackich.

Podstawowa cecha obojętnie jakiej pracy

Dobra praca naukowa to przede wszystkim taka, która jest napisana sensownie i wnosi sobą coś do danej dziedziny. Jest to podstawowa cecha każdej pracy naukowej, która ma zostać zauważona nie tylko przez oceniających, ale też przede ogół środowiska. Z tego też powodu nieraz prace licencjackie są uważane za bardziej lub mniej ważne prace naukowe - szczególnie ważne jest tutaj to, jakie dziedziny poruszają.

Reprezentuje początkowy model pracy

Pierwszą ważną kwestią jest to, czy dana praca licencjacka jest w ogóle pracą odtwórczą, czy może bardziej twórczą i odkrywczą. Zwykle jeśli reprezentuje pierwszy typ pracy, to oznacza, ze nie będzie niosła za sobą żadnych ciekawszych treści - a jedynie będzie powtarzała to, co już jest wiadome. Właśnie takie są zwykle prace magisterskie - promotorzy naciskają na to, aby studenci nie próbowali tworzyć własnych teorii na tym etapie edukacji.

Naprawdę zasadniczy element

Drugi rodzaj pracy nie jest zwykle reprezentowany przez prace licencjackie, a raczej przez prace na przykład doktorskie. Wówczas można mówić o pracy naukowej, bowiem praca to jest oparta na własnych badaniach naukowych danego doktoranta, dzięki czemu jest w stanie wprowadzić nowy nurt do danej nauki. Jest to bardzo ważny jej element, o którym nie należy zapominać.

Naprawdę istotne rozróżnienie

Jak widać, nie każda praca magisterska jest równoważna z tym, że określa się ją mianem pracy naukowej. Jest to bardzo ważne rozróżnienie, bowiem w inny sposób trzeba by wszystkie wypracowania i inne formy pisanych treści określić mianem prac naukowych, co mogłoby być znacznym nadużyciem tego właśnie terminu. Warto więc wprowadzić to rozróżnienie.